Oyuncak Nedir? Tanımı ve Tarihçesi

Günümüzde çocukların vazgeçilmezlerinden olan oyuncak nedir? İşte oyuncak’ın tanımı ve tarihçesi

Oyuncak Nedir? Tanımı ve Tarihçesi

Oyuncak; genellikle çocuklar tarafından oyun oynarken kullanılan nesneler olarak tanımlanmaktadır. Fakat oyun oynarken kullanılan her nesne oyuncak olarak tanımlanamaz. Örneğin isim-şehir adıyla bilinen oyun için sadece kağıt ile kaleme ihtiyaç duyulur ancak kalem ve kağıt oyuncak değildir. Pek çok oyuncak gerçek bir varlığın taklidi şeklindedir; ancak oyuncaklar, çeşitli anlamlar yüklenmiş basit nesneler de olabilir. Örneğin çocuklar bazen bir değneğin üzerine biner ve onu at olarak hayal eder. Bunun yanı sıra elektronik ve mekanik parçalardan oluşan, çok karmaşık yapıya sahip olan oyuncaklar da bulunmaktadır.

Oyun ve oyuncağın tarihi insanlık kadar eskidir. Tıpkı hayvanlar gibi, ilk insanlar da muhtemelen doğadaki pek çok nesneyi oyuncak olarak kullanmışlardır. Ancak sırf oyun amaçlı olarak üretilen ilk nesnelerin top, uçurtma ve yoyo olduğu kabul edilir.

Arkeolojik kazılarda, Sümerlere ait olan MÖ 2600 yıllarından kalma insan ve hayvan şeklinde nesneler bulunmuştur. Hindistan’da ise MÖ 2500 yıllarına ait tekerlekli hayvan figürleri bulunmuştur. MÖ 500 yıllarına ait bir Antik Yunan belgeselinde tahta ve terrakottadan yapılmış olan yoyolar anlatılmış ve bu belgesel oyuncak kavramından bahseden en eski kayıttır.

MÖ 2. yüzyılda Mısır’da topaç ve misket biliniyordu. Yine aynı dönemlere ait Firavun mezarlarında oyuncak bebekler bulunmuştur. Eski Yunan, Roma ve Çin’de de kilden yapılıp fırınlanmış, hareketli kol bacaklara sahip bebekler yapıldığı bilinmektedir. 1700lü yıllarda Almanya’da seri olarak ilk tahta bebekler üretilmeye başlanmıştır. Osmanlı döneminde Eyüpsultan’da, hayvan bağırsağından yapılmış balonlar, tahta topaçlar, çemberler, tefler ve toprak düdükler satıldığı bilinmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tabiki oyuncaklarda değişmiştir. Günümüzde uzaktan kumandalı arabalar, uzaktan kumandalı helikopterler, oyun konsolları gibi oyuncaklar bulunmaktadır. Ayrıca birçok oyuncak eğitici özellik taşımaktadır.

2 yorum “Oyuncak Nedir? Tanımı ve Tarihçesi

  1. Blog olarak çok faydalı bir paylaşım yapmışsınız, oyuncak alırken tarihini bilmek genel kültür açısından faydalı bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir